Strona główna » Zdiagnozowana niepłodność – rozpoczęcie leczenia » Dostępne metody leczenia w CM Angelius Provita » In Vitro » Dodatkowe metody wspomagające zapłodnienie in vitro
Fertile Plus Chip – Microfluidic Sperm Sorting Chips to płytka, która jest zbudowana z dwóch komór. Pierwsza komora zawiera mikroskopijne kanaliki i w niej umieszczane jest nasienie. Komora oddzielona jest od drugiej mikroporowatą membraną. Nasienie wprowadzane jest do komory, a następnie po 30 minutach zbierane są wyselekcjonowane plemniki. Do Fertile Plus Chip stosuje się nasienie nie podlegające wcześniejszej preparatyce, nie ma konieczności wirowania, mieszania wirowego czy płukania nasienia które mogą uszkodzić plemniki. Wyselekcjonowane plemniki dzięki Fertile Plus Chip mają lepszą morfologię, wysoką ruchliwość, mniejszą fragmentację DNA oraz niższy poziom reaktywnych form tlenu (ROS). Fertile Plus Chip może być stosowany do procedur IVF, ICSI jak i inseminacji IUI. Dzięki zastosowaniu Fertile Plus Chip uzyskujemy wyselekcjonowane plemniki w objętości odpowiedniej zarówno do procedur IVF jak i inseminacji IUI. Dzięki zastosowaniu Ferte Plus Chip zwiększamy szanse na zdrowy zarodek. Fertile Plus Chip jest jednorazowego użycia i przeznaczony dla jednego pacjenta.
MACS magnetycznie aktywowane sortowanie plemników jest to metoda pozwalająca na wyselekcjonowanie plemników z największym potencjałem zapładniającym od frakcji plemników wykazujących cechy apoptotyczne w próbce nasienia. U plemników wykazujących cechy apoptozy dochodzi do przemieszczenia fosfatydyloseryny (PS-phosphatidylserine) z wewnętrznej do zewnętrznej błony fosfolipidowej.
Dzięki MACS uzyskujemy plemniki wyselekcjonowane o najwyższej jakości dla dalszej preparatyki nasienia, głównie pod kątem:
System MACS pozwala na skuteczną separację plemników nawet na wczesnym etapie procesu apoptotycznego.
W metodzie MACCS wykorzystujemy zarówno nasienie świeże jak i mrożone.
Plemniki wyselekcjonowane dzięki metodzie MACS można wykorzystać do procedur IVF, ICSI jak i do inseminacji domacicznej IUI.
Podłoża mające za zadanie regulacje podziałów komórkowych, wpływ na stopień przeżywalności zarodków i ułatwienie implantacji zarodka. Funkcje te spełniają dzięki zawartości cytokinowego czynnika wzrostu tzw. GM-CSF (z ang. Granulocyte-Macrophage Colony-Stimulating Factor).
Podłoże EmbryoGen/BlastGen przeznaczone jest dla:
Podłoże mające za zadanie ułatwić zagnieżdżenie zarodka/zarodków w ścianie macicy, stosowane do zabiegu transferu. Funkcje te spełnia dzięki zawartości w swoim składzie wysokiej koncentracji hialuronianu i wszystkich składników odżywczych oraz energetycznych potrzebnych dla optymalnego rozwoju zarodka.
Znaczenie hialuronianu
Hialuronian jest składnikiem obecnym w dużych stężeniach zarówno w płynie jajowodowym, jak również w macicy oraz w płynie pęcherzykowym. W warunkach fizjologicznych synteza hialuronianu wzrasta znacząco w dniu, w którym rozpoczyna się implantacja zarodka w macicy i następnie spada do podstawowego poziomu następnego dnia. Dzięki Embryo Glue i jego wysokiej zawartości hialuronianu można odtworzyć podczas transferu fizjologiczne warunki i pomóc zarodkowi w implantacji w macicy.
Podłoże mające za zadanie uzyskanie większej ilości zapłodnionych komórek jajowych, co przekłada się na zwiększoną liczbę zarodków oraz uzyskanie wyższego wskaźnika ciąż. Funkcje te spełnia dzięki zawartości jonów wapnia, kluczowych w procesie aktywacji oocytów, formowania przedjądrzy i dalszego prawidłowego rozwoju zarodka.
Metoda wspomaganej aktywacji oocytów polega na inkubacji oocytów bezpośrednio po przeprowadzonej procedurze ICSI/IMSI w specjalnym podłożu.
Wspomagana aktywacja oocytów przeznaczona jest dla:
Podłoże stosowane w sytuacji, gdy w nasieniu występuje pewien odsetek żywych plemników, jednak niewykazujących ruchu i ułatwia embriologowi wybranie do procedury ICSI odpowiedniego, żywego plemnika.
Nacięcie osłonki zarodka przed transferem stosuje się u pacjentek u których mimo podawania prawidłowo rozwijających się zarodków nie dochodzi do zagnieżdżenia w jamie macicy. Stosuje się metody laserowe, chemiczne, mechaniczne. Zabieg ten jest wykonywany przez embriologa w laboratorium IVF, bezpośrednio przed transferem i ma za zadanie ułatwić „wyklucie się” zarodka z otaczającej go osłonki przejrzystej i późniejszą implantację zarodka w jamie macicy.
Uszkodzenia oraz skaleczenia błony śluzowej macicy
Endometrial scratch to inaczej biopsja endometrium, w przypadku IVF termin ten dotyczy uszkodzenia, skaleczenia błony śluzowej macicy. Zabieg taki można wykonać różnymi metodami, najprostsza i najmniej inwazyjna to biopsja aspiracyjna wykonywana przy użyciu specjalnego jednorazowego cewnika (pipelli) – zobacz więcej
Przewiń do góry