Strona główna » Zdiagnozowana niepłodność – rozpoczęcie leczenia » Dostępne metody leczenia w CM Angelius Provita » In Vitro » Alternatywne metody zapłodnienia
GIFT (ang. Gamete Intrafallopian Transfer) – jest jedną z procedur wspomaganego rozrodu przeznaczoną dla par, które nie są w stanie zaakceptować, głównie z powodów religijnych zastosowania tradycyjnych metod leczenia niepłodności, jak IVF/ICSI, w których zapłodnienie i hodowla zarodka występuje pozaustrojowo, co nie jest akceptowane przez Kościół Katolicki. Wskaźnik zajść w ciążę po procedurze GIFT (w przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia) jest nawet nieco wyższy niż w przypadku zapłodnienia in vitro ale procedura GIFT może być wykonywana tylko wtedy, gdy pacjentka ma prawidłowe jajowody, a partner prawidłowe parametry nasienia. GIFT jest wykonywany metodą laparoskopową i głównym wskazaniem jest niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia.
Przebieg procedury GIFT
ZIFT (ang. Zygote Intrafallopian Transfer) – jest jedną z procedur wspomaganego rozrodu w której pobrana wcześniej komórka jajowa zostaje zapłodniona i następnie umieszczona w jajowodzie, w pierwszej lub drugiej dobie po zapłodnieniu metodami IVF/ICSI.
W procedurze ZIFT transfer odbywa bezpośrednio do jajowodu od strony lejka. Z tego też powodu musi być wykonywana w warunkach sali operacyjnej przy pomocy laparoskopii. Wiele prac naukowych porównujących efektywność tradycyjnego ICSI i ZIFT wykazały większą skuteczność tej procedury szczególnie Pacjentek z RIF (Repeated Implantation Failure) – nawaracającymi niepowodzeniami implantacji w klasycznych metodach ART oraz u Pacjentek powyżej 35 roku życia z użyciem tradycyjnego embriotransferu przezszyjkowego.
Podstawową ideą wykonywania dojajowodowego podania zapłodnionych komórek jajowych jest unikniecie skurczów macicy, które mogą dotyczyć części Pacjentek u których przeprowadza się tradycyjny transfer przezszyjkowy.
Korzyści wynikające z zastosowania procedury ZIFT
Czynniki niekorzystne
Przewiń do góry