Strona główna » Zdiagnozowana niepłodność – rozpoczęcie leczenia » Dostępne metody leczenia w CM Angelius Provita » In Vitro » In Vitro – etapy procedury » In Vitro z nasieniem partnera
Pierwsza wizyta w CM Angelius Provita
Spotkanie z naszym specjalistą trwa około 60 minut i wymagana jest obecność obojga partnerów. Należy przynieść dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia niepłodności.
Podczas umawiania się na wstępną konsultację w niepłodności, pracownicy rejestracji prześlą Państwu na podany adres email ankietę medyczną, którą należy wypełnić i przynieść na pierwsze spotkanie z naszym lekarzem. Na wizycie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, weryfikuje podane przez Państwa informacje w ankiecie i wypełnia drugą jej część.
Następnie lekarz bada kobietę i zazwyczaj wykonuje transwaginalne USG, by ocenić stan narządów rodnych. Następnie zaleca serię potrzebnych badań.
Mężczyzna otrzymuje skierowanie na badanie nasienia, o ile wcześniej już go nie wykonał oraz w przypadku gdy jest to konieczne skierowanie na wizytę u androloga lub urologa.
Podczas każdej wizyty w naszym ośrodku należy mieć ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Dane pacjentów potwierdzane są na wszystkich etapach leczenia, co gwarantuje bezpieczeństwo i najwyższy standard usług.
Wizyta kwalifikująca do procedury zapłodnienia pozaustrojowego
Podczas kolejnej wizyty lekarz, na podstawie wyników badań, decyduje o wyborze metody zapłodnienia pozaustrojowego. Jeśli jest to konieczne, zleca dodatkowe badania.
Pacjenci otrzymują od lekarza formularze zgód i oświadczeń, potrzebnych do przeprowadzenia wybranej procedury. Po zapoznaniu się z dokumentacją zostają one podpisane w jego obecności.
Następnie pacjenci zostają przekierowani do Pracownika Biura Obsługi Pacjenta, który wręczy Umowę do wybranej przez lekarza procedury zapłodnienia pozaustrojowego.
UWAGA! Zanim rozpoczniesz II etap – stymulację hormonalną- rozważ z lekarzem:
Jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na kriokonserwację zarodków, należy zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu. Wówczas zostaną poddane procedurze in vitro 1 lub 2 komórki jajowe (do ustalenia z lekarzem).
To pierwsza faza przygotowań do in vitro, kontrolowana i odpowiednio dobrana przez lekarza ( protokół krótki lub długi). Celem stymulacji owulacji jest uzyskanie większej niż w cyklu naturalnym liczby dojrzałych komórek jajowych (oocytów). Stymulacja trwa do momentu, aż pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość. Pacjentka przez cały czas jest pod obserwacją lekarza ( monitorowanie poprzez: USG oraz wyniki badań hormonalnych – estradiol, progesteron). W momencie powstania optymalnej liczby i wielkości pęcherzyków , kobieta przyjmuje hormon HCG kończący stymulację, a komórki jajowe pobierane są metodą punkcji jajników ( pick-up).
Ważne informacje podczas II etapu:
Punkcja odbywa się po stymulacji, kiedy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość.
Ważne informacje podczas III etapu:
Po oddaniu nasienia przez pacjenta następuje procedura preparatyki materiału do zabiegu In Vitro. Polega ona na wyselekcjonowaniu plemników najżywotniejszych , poprzez zastosowanie odpowiednich pożywek i technik wirowniczych.
Istnieje możliwość wykorzystania do procedury in vitro nasienia wcześniej zamrożonego.
Dostępne techniki zapłodnienia In Vitro
Bez względu na rodzaj zastosowanej techniki In Vitro potwierdzenie zapłodnienia następuje po 18-20 godzinach. Embriolog sprawdza pod mikroskopem obecność dwóch przedjądrzy: męskiego i żeńskiego (w nich znajduje się komplet 46. chromosomów: 23. matki i 23. ojca) oraz obecność drugiego ciałka kierunkowego, które komórka jajowa wyrzuca po zapłodnieniu. Tak zapłodnioną komórkę jajową nazywa się zygotą.
O wynikach zapłodnienia oraz planowanym terminie transferu zarodka/zarodków, pacjentka informowana jest telefonicznie następnego dnia po punkcji.
W Laboratorium IVF CM Angelius Provita stosuje się system potwierdzenia identyfikacji zwany „double checking”. Polega on na sprawdzeniu materiału biologicznego pacjentów przez dwóch embriologów, uczestniczących w jego przygotowaniu w poszczególnych fazach procedury. Przed zabiegiem sprawdzana jest również tożsamość pacjentki. Dzięki temu zapewnia się bezpieczeństwo oraz jakość zabiegów na najwyższym poziomie.
Po ocenie zapłodnienia prowadzi się dalszą hodowlę.
Podziały zarodka
Pierwsze podziały mogą mieć miejsce już na drugi dzień po procedurze, czyli ok. 22-24 h. Kolejne podziały zarodków przedstawiają się następująco:
2 doba po IVF/ICSI/IMSI (po 40-42 h) – zarodek posiada ok. 2-4 blastomerów,
3 doba po IVF/ICSI/IMSI – zarodek posiada ok. 6-8 blastomerów,
4 doba po IVF/ICSI/IMSI – zarodek przekształca się w morulę
5 doba po IVF/ICSI/IMSI – zarodek przechodzi w stadium blastocysty. Dochodzi wówczas do reorganizacji komórek, które grupuj się w węzeł zarodkowy (z niego powstaje zarodek) oraz komórki trofoblastu (na obwodzie; z nich powstaje łożysko).
Embriotransfer to przeniesienie zarodka/zarodków za pomocą specjalnego cewnika do macicy. Odbywa się on w 2, 3 lub 5 dobie po procedurze zapłodnienia in vitro, w zależności od wskazań lekarskich, liczby zarodków, wieku pacjentki, przebiegu wcześniejszych transferów. Najczęściej jednak do transferu dochodzi w 5 dobie, gdzie przenosi się zarodek/zarodki w stadium blastocysty. Przed zabiegiem embriolog informuje Państwa o jakości zarodka/zarodków, które przeznaczone są do transferu, wyjaśni także wszelkie wątpliwości.
Przygotowanie Pacjentki do embriotransferu:
Pacjentka informowana jest telefonicznie, dobę przed planowanym transferem o godzinie, na którą powinna przyjechać z partnerem. Pielęgniarka wyjaśni jak przygotować się do transferu i odpowie na Państwa pytania. Prosimy, żeby zabrać ze sobą koszulkę oraz pantofle, a także, z uwagi na lepszą wizualizację w USG prosimy o utrzymanie pełnego pęcherza moczowego. Zabieg jest bezbolesny i nie jest konieczne znieczulenie, pacjentka nie musi być zatem na czczo.
Zabieg embriotransferu
Odbywa się na fotelu ginekologicznym w gabinecie transferowym, bezpośrednio sąsiadującym z laboratorium IVF. Wykonywany jest przez lekarza pod kontrolą USG. Po przeniesieniu zarodka/zarodków przy użyciu specjalnego cewnika, zaleca się odpoczynek na fotelu przez ok. 15 minut, po tym czasie pacjentka może opuścić ośrodek.
UWAGA! Zanim przystąpisz do embriotransferu rozważ z lekarzem ile zarodków zostanie przeniesionych do macicy – 1 lub 2. Jest to zależne od wcześniejszych niepowodzeń, wieku pacjentki, innych wskazań medycznych, ale także od Państwa planów prokreacyjnych, albowiem transferowanie 2 zarodków zwiększa szanse na ciąże, ale także na ciążę mnogą.
Po embriotransferze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi i przyjmować ustalone wcześniej leki.
Badanie Beta hCG to test ciążowy wykonywany z krwi.
*W przypadku posiadaniu zwitryfikowanych zarodków
To przeniesienie wcześniej witryfikowanego i przygotowanego zarodka/zarodków za pomocą specjalnego cewnika do macicy. Odbywa się on po wcześniejszym przygotowaniu pacjentki przez lekarza prowadzącego. Dobę przed planowanym zabiegiem pacjentka informowana jest telefonicznie o godzinie, na którą powinna przyjechać z partnerem, samo przygotowanie do przeniesienia zarodków odbywa się analogicznie jak w przypadku embriotransfer (patrz przygotowanie pacjentki do transferu)
Chcę podejść do kriotransferu, co powinnam zrobić? – o zamiarze przystąpienia do transferu witryfikowanego zarodka/zarodków należy poinformować lekarza prowadzącego i umówić się do niego na wizytę celem odpowiedniego przygotowania endometrium do przyjęcia zarodka/zarodków.
Przewiń do góry