Jedną z częstszych przyczyn powstawania niepłodności u kobiet jest endometrioza, czyli choroba, która polega na nieprawidłowym tzn. poza jamą macicy umiejscowieniu elementów jej błony śluzowej. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy co to jest endometrioza, na czym polega jej diagnostyka oraz dlaczego w swoim przebiegu choroba ta może prowadzić do niepłodności kobiecej.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza to stosunkowo często występująca choroba przewlekła, która atakuje przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym. Według statystyk endometrioza w różnych stadiach może występować nawet u od 2 do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Nazwa endometrioza pochodzi stąd, ze choroba ta charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem endometrium, czyli tkanki wyściełającej jamę macicy. U kobiet chorujących na endometriozę endometrium może się znajdować poza macicą – w jajnikach, w jajowodach, na otrzewnej, a nawet w okolicach moczowodów. Nieczęsto, ale zdarza się, że w przebiegu choroby endometrium może być obecne nawet w jelitach lub w płucach. Główny problem, jaki jest związany z endometrozą to fakt, że ogniska choroby, podobnie jak tkanka znajdująca się w macicy, są wrażliwe na zamiany hormonów i co miesiąc krwawią. W wyniku choroby wzrastają torbiele endometialne w jajnikach, a działająca drażniąco na otrzewną krew przyczynia się do powstawania miejscowych stanów zapalnych.
Na czym polega diagnostyka endometriozy?
Zdiagnozowanie endometriozy nie jest wcale takie łatwe i wymaga najpierw przeprowadzenia dokładnej obserwacji pacjentki. Chorobę można zdiagnozować przeprowadzając szczegółowy wywiad medyczny z pacjentką i wykonując badanie USG, jednak jedynym sposobem na uzyskanie 100-procentowej pewności, że u pacjentki występuje endometrioza jest wykonanie laparoskopii, czyli zabiegu polegającemu na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjentki, po wcześniejszym wykonaniu niewielkiego nacięcia endoskopu. Ta metoda daje większą pewność dlatego, że w niektórych przypadkach ogniska endometriozy są umiejscowione w taki sposób, że ich rozpoznanie poprzez wykonanie badania USG jest po prostu niemożliwe.
Wpływ endometriozy na problemy z zajściem w ciążę
Nie wszystkie kobiety, u których zdiagnozowano endometriozę mają problemy z zajściem w ciążę, pomimo to jednak choroba ta także może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną bezpłodności, dlatego w trakcie leczenia niepłodności diagnostyka w kierunku endometriozy jest wykonywana bardzo często. W jaki sposób endometrioza może mieć niekorzystny wpływ na możliwość zajścia w ciążę?
Przede wszystkim endometrioza (w zaawansowanej postaci) ma negatywny wpływ na sama macicę i może również powodować negatywne zmiany zapalne w jamie brzusznej. Endometrioza wpływa również na możliwość wydzielania hormonów przez jajniki. Oprócz tego ma też negatywny wpływ na funkcje jajowodów oraz może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia zrostów w jamie brzusznej. W przypadku pojawienia się torbieli endometrialnych, w trakcie endometriozy może dojść także do zmniejszenia rezerwy jajnikowej.
Leczenie niepłodności u kobiet z endometriozą
W leczeniu niepłodności po zdiagnozowaniu u kobiety endometriozy najczęściej stosuje się jedną z dwóch metod. W przypadku endometriozy w początkowym stadium można rozpocząć od inseminacji domacicznej. Wcześniej konieczne jest przeprowadzenie stymulacji hormonalnej w 4 do 6 cykli. Jeżeli jednak 2-3 wykonane próby inseminacji nie przyniosą oczekiwanego efektu, wtedy najczęściej zaleca się pacjentom zastosowanie metody in vitro.