Często w prywatnych wiadomościach pytacie nas o nowość, która pojawiła się wśród technik wspomaganego rozrodu, mianowicie najnowszą metodę selekcji nasienia Fertile Chip. Postaramy się, zatem kompleksowo odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Na czym polega technika Fertile Chip?
Fertile Chip to specjalna płytka służąca do separacji plemników. Zastosowana w niej technologia została opracowana przez naukowców w Stanach Zjednoczonych i opiera się na stworzeniu w jej wnętrzu mikroprzepływów stymulujących naturalny szlak mikrokanałów szyjki macicy oraz nabłonka macicy. Fenomen tej metody polega na precyzyjnym odtworzeniu naturalnej drogi jaką mają do pokonania plemniki przy jednoczesnym zminimalizowaniu ingerencji zewnętrznej. Pomija się tutaj zupełnie proces wirowania nasienia w celu separacji frakcji zawierającej komórki rozrodcze od zbędnej plazmy nasienia. Fertile Chip pozwala selekcjonować plemniki o najlepszej ruchliwości, morfologii i niższej fragmentacji DNA bez użycia laboratoryjnej wirówki.
Od kiedy ta metoda jest stosowana?
Metoda ta stanowi absolutną nowość. Została opracowana w latach 2016-2017 dzięki współpracy naukowców dziecin takich jak: biologia, fizyka, inżynieria i nanotechnologia. Badania kliniczne przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Turcji, Szwajcarii oraz Włoszech. A ich obiecujące wyniki zaprezentowano w trakcie dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) w 2018 roku.
Dla kogo przeznaczona jest metoda Fertile Chip?
Fertile Chip dedykowany jest szczególnie parom które borykają się z problemem niepłodności wynikającym z czynnika męskiego, czyli w sytuacjach obniżonej koncentracji plemników (oligozoospermia), nieprawidłowej morfologii plemników (teratozoospermia), nieprawidłowej lub/i obniżonej ruchliwości plemników (asthenozoospermia), a także w przypadku nieprawidłowych wyników badań fragmentacji DNA oraz stresu oksydacyjnego nasienia. Z selekcji nasienia metodą Fetile Chip mogą skorzystać pary zakwalifikowane przez swojego lekarza prowadzącego do procedury inseminacji oraz in vitro z Fertile Chip na podstawie wskazań medycznych.
Zespół Laboratorium IVF Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita