O niepłodności
Strona główna » Zdiagnozowana niepłodność – rozpoczęcie leczenia » O niepłodności
Niepłodność jest stanem, w którym para, pomimo rocznego, regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Po tak długim okresie oczekiwań, należy zgłosić się do lekarza, który zajmuje się takimi problemami i zleci wykonanie odpowiednich badań, które umożliwią ustalenie przyczyn naszych problemów. Zazwyczaj etap diagnozowania przyczyn niepłodności jest bardzo czasochłonny.
Okazuje się, że coraz częstszy. Według szacunków, w Polsce problem niepłodności dotyka już 15-20% par. Główną przyczyną tak częstego stwierdzania niepłodności u par jest bardzo długie odkładanie decyzji o chęci posiadania potomstwa. Wiele osób niestety ignoruje fakt, że najlepszym czasem na zajście w ciążę jest wiek między 20. a 25. rokiem życia. Obecnie w naszym kraju średnia wieku kobiet, które rodzą pierwsze dziecko wynosi 26 lat. Będzie się ona jednak coraz bardziej podnosić. Zwłaszcza w miastach duża część par decyduje się na rodzicielstwo dopiero po trzydziestce.
Bardzo duży wpływ na powstawanie problemów z zajściem w ciąże mają także inne czynniki. Nie bez znaczenia dla powstawania tego typu problemów pozostaje np. styl życia: stres i ciągłe zabieganie, nałogi, sterydy, konserwanty, antybiotyki oraz hormony.
Leczenie niepłodności zawsze powinno się rozpoczynać od jak najprostszych, najmniej inwazyjnych i najtańszych metod. Już na samym początku swojej walki o możliwość posiadania potomstwa, pacjenci muszą pamiętać, że zdiagnozowana niepłodność nie jest wcale wyrokiem. Współczesna medycyna, dzięki opracowaniu technik rozrodu wspomaganego, m.in. IVF, czyli In Vitro i inseminacji domacicznej, jest w stanie sprawić, że nawet 80% par ze zdiagnozowaną niepłodnością, dzięki dobrze dobranej metodzie leczenia doczeka się upragnionej ciąży i urodzenia zdrowego dziecka.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku bezpłodności, która jest stanem nieodwracalnej utraty zdolności rozrodczych. Powodem bezpłodności może być m.in. brak narządów rodnych u kobiety lub całkowity brak spermatogenezy (tworzenia plemników) u mężczyzny.
Przyczyny niepłodności
|
Przyczyny niepłodności
|
Przewiń do góry