Mamy kolejny przełom w medycynie. Naukowcom udało się praktycznie “od zera” wyhodować komórki jajowe w warunkach laboratoryjnych. Jeśli ta technologia się sprawdzi bezpłodność u kobiet przejdzie do historii.
Połączony zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zdołał wyhodować komórki jajowe poza organizmem kobiety. Zostały one pobrane od dawców gdy były we wczesnym stadium rozwoju, a badacze odtworzyli cały proces dojrzewania w warunkach in vitro.
Próbki zostały umieszczone w specjalnych inkubatorach, w których stworzono odpowiednie warunki do ich rozwoju. W ten sposób w zaledwie 22 dni udało się przeprowadzić pozaustrojowe dojrzewanie komórek jajowych – do stadium pozwalającego na ich zapłodnienie. W naturalnych warunkach proces ten trwa 5 miesięcy.
Technologia na razie nie wejdzie do powszechnego użycia, bo powstała komórka jajowa miała sporo nieprawidłowości w budowie. Pierwszy krok jednak już się udał.
Komórka jajowa wyhodowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. / Fot. Doctor David Albertini, University of Edinburgh
Naukowcy podkreślają,, że technika hodowania komórek jajowych wymaga dalszych badań zanim zostanie zastosowana w praktyce klinicznej. Gdyż jest bardzo nieefektywna – jedynie 10 procent komórek jajowych kończy „podróż do dojrzałości”. Komórki nie zostały też nigdy zapłodnione.
„To wyjątkowe odkrycie” – mówi Prof. Evelyn Telfer, jedna z osób zaangażowanych w badanie – „Niemniej, nadal czeka nas dużo pracy nad usprawnieniem warunków hodowli komórek jajowych oraz w dalszej kolejności testowaniem jakości oocytów”.
Podsumowując, odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu to przełom we współczesnej ginekologii. Badania nad ludzkimi komórkami jajowymi są nadzieją choćby dla młodych osób, które mają za sobą walkę z rakiem i chcą założyć rodzinę. Z terapii mogłyby również skorzystać m.in. kobiety, które mają słabej jakości komórki jajowe lub problemy z ich dojrzewaniem. Dotyczy to m.in. kobiet, które w późnym wieku starają się o dziecko lub chorują na zespół policystycznych jajników. Pomimo, iż metoda nadal wymaga dalszych badań i na jej kliniczne zastosowanie będzie trzeba poczekać z pewnością stwarza ona nadzieję na ogromny postęp w leczeniu niepłodności.
/ Źródło: BBC / Molecular Human Reproduction