Czemu służy ocena subpopulacji limfocytów?
W nazwie tego badania pojawia się tajemnicze określenie – subpopulacje limfocytów.
Limfocyty to wspaniałe komórki krwi, nasi obrońcy, bez nich nasze życie wśród drobnoustrojów nie byłoby możliwe. Jak dobrze wiemy, należą one do dużej grupy leukocytów zwanych popularnie białymi krwinkami. Ta zwyczajowa nazwa powstała na podstawie wyglądu tych komórek: w przeciwieństwie do erytrocytów nie zawierają one czerwonego barwnika.
Limfocyty nie są jednorodną populacją – w tej grupie znajdują się różne rodzaje komórek o odmiennych zadaniach i są to właśnie owe tajemnicze subpopulacje limfocytów, które wykrywamy w naszym badaniu.
Czym dokładnie jest immunofenotyp?
Rozszyfrowujmy jeszcze znaczenie nazwy immunofenotyp. Każda komórka krwi na swojej zewnętrznej powierzchni posiada charakterystyczne tylko dla niej znaczniki, a mianowicie: antygeny powierzchniowe. Dzięki zastosowaniu specyficznych przeciwciał, czyli cząsteczek ukierunkowanych tylko do jednego, konkretnego antygenu mamy możliwość rozróżnienia tych jednakowo wyglądających komórek. Jeśli jeszcze dodatkowo do tych specyficznych przeciwciał zostanie dodany barwnik fluorescencyjny, to już można oznaczyć liczbę tych komórek, a także określić jaką część stanowią one w całej grupie limfocytów.
W tym zadaniu pomaga analizator, bohater w laboratorium – cytometr przepływowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wspaniałe urządzenie posiadające zdolność liczenia pojedynczych komórek przepływających w promieniach jego laserów.
Teraz już tylko wystarczy pobrać krew do badania, dodać specyficzne przeciwciała, odczekać i wprowadzić do cytometru. I gotowe, i można otrzymać wynik!
Kiedy zlecane jest to badanie?
Ocena subpopulacji limfocytów, gdy zachodzi podejrzenie, że nasi obrońcy nie działają prawidłowo. Dlatego musimy sprawdzić, jaką mamy liczbę poszczególnych subpopulacji limfocytów i zorientować się, czy może zamiast nas chronić, działają na naszą szkodę. Niestety, niekiedy zdarza się to nawet w najlepszej „populacji”. Trzymajmy więc „rękę na pulsie limfocytów”.
Pozdrawiam, mgr Marta Jurgielewicz
Kierownika Laboratorium Diagnostycznego w Centrum Medycznym Angelius Provita