CYSTADENOMA, CYSTIC FIBROSIS, ADENOMYOMA!!! Wiem, że zbliża się halloween a powyższe terminy brzmią jak zaklęcia z Harrego Pottera albo nawet groźniej, za tymi terminami ukrywa się jednak coraz bardziej rozpoznawalna choroba ENDOMETRIOZA.
Klasyfikacja świadomości społecznej tej choroby stawia ją mniej więcej w jednym rzędzie z autyzmem i ADHD, czyli każdy coś już o tym słyszał, połowa osób uważa się za ekspertów a druga połowa podważa w ogóle istnienie takiej choroby. Tylko jak zwykle chorym wcale nie jest do śmiechu. Niestety endometrioza istnieje i jest naprawdę poważną chorobą, która wpływa na bardzo wiele aspektów życia (a tak swoja drogą macie czasem wrażenie, że jak choroba dotyczy tylko kobiet to częściej uważana jest za zwykły wymysł?).
Czym jest endometrioza? „Chorobą która charakteryzuje się obecnością aktywnych ognisk błony śluzowej macicy (komórek gruczołowych i zrębu) występujących poza jej jamą.” Tyle teorii :/ Wiedzieliście, że do lat dwudziestych ubiegłego wieku endometrioza uważana była za niezłośliwą chorobę rozrostową? Niezłośliwą, spróbujcie powiedzieć to komuś kto właśnie zwija się z bólu, bądź mówiąc obrazowo defekuje krwią lub kolejny raz ogląda jedną kreskę na teście ciążowym. Na pewno nie użyłabym sformułowania niezłośliwą! Niestety kobiety cierpiące na ta przypadłość często bardzo długo czekają na właściwą diagnozę. Odbijają się od internistów, gastrologów a nawet chirurgów. Są odsyłane z kwitkiem, a często same lekceważą objawy twierdząc, że jakoś to będzie. Tutaj poruszę ważną kwestię mianowicie wizyty kontrolne u lekarzy! Tak, tak pamiętamy o dentyście, ale rzadko o reszcie specjalistów jak np. ginekolog, a cytologia jest badaniem które naprawdę ratuje życie i warto znaleźć tę chwilkę raz w roku. Cytologia jednak w żaden sposób nie pomoże w wykryciu endometriozy 🙁 Dlatego pamiętajcie o szczerej rozmowie z lekarzem, opiszcie mu objawy (dziwny ból brzucha, czy pleców jak najbardziej jest objawem) nawet jeżeli nie boli Was w momencie wizyty! Jest to tak ważne ponieważ nawet w USG nie zawsze można stwierdzić tę podstępną chorobą, rozstrzygającym badaniem jest dopiero laparoskopia.
Najważniejsza jest jednak informacja, że tę chorobą nie można a trzeba leczyć!!! Niezależnie czy utrudnia Wam codzienne funkcjonowanie czy zostanie mamą można to zmienić. Dobrze dobrana terapia to taka dopasowana indywidualnie do Was. Szczera rozmowa z lekarzem, dobry plan leczenia i najważniejsze świadomość tego, że jesteście nie do pokonania :*
Pozdrawiam, Agata Sarowska
Specjalista ds. Obsługi Pacjenta/Redaktor Treści Internetowych