Badania naukowe wykazały, że sposób odżywiania kobiety przygotowującej się do roli mamy oraz w okresie ciąży, ma ogromny wpływ zarówno dla niej samej jak i na przyszły rozwój i zdrowie jej dziecka. Wraz z decyzją o powiększeniu rodziny, zasady zdrowego racjonalnego żywienia najlepiej wprowadzić od razu. Odpowiednio zbilansowana dieta zabezpieczy zarówno przed nadwagą jak i niedowagą, które w obu przypadkach niekorzystnie wpływają na płodność kobiety.
Nadmiar kilogramów ( BMI 29) może stanowić przyczynę niepłodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Prawidłowo skomponowana dieta, dbałość o odpowiedni dobór składników wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna, pozwolą w rozsądny sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niedowaga u kobiet, może być przyczyną zaburzeń hormonalnych i zmniejszać szansę zajścia w ciążę. Ważne jest, aby panie bardzo szczupłe ( BMI poniżej 18,5 ) jeszcze przed planowaną ciążą, systematycznie przybierały na wadze, wprowadzając do swego menu zdrowe wartościowe produkty odżywcze, witaminy
i minerały.
Dieta przyszłych rodziców powinna być zbilansowana, urozmaicona, oparta na produktach naturalnych
i nieprzetworzonych. Codzienny jadłospis uwzględniać powinien produkty pochodzenia roślinnego, świeże owoce
i warzywa, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe. Ważnym elementem diety osób starających się o dziecko są zdrowe tłuszcze tj. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy oraz tłuste ryby morskie- łosoś, makrela, śledź. Najlepiej by gościły na naszym stole co najmniej 3 razy w tygodniu, ponieważ stanowią doskonałe źródło kwasów z rodziny omega-3 i witamin.
Pary starające się o dziecko powinny zadbać o regularne spożywanie 5 – 6 niewielkich, pełnowartościowych posiłków, które zabezpieczą przed spadkiem poziomu cukru we krwi i szybkim przybieraniem na wadze. Warzywa i owoce to podstawa naszego żywienia oraz główne źródło błonnika, regulują prace jelit i zapobiegają zaparciom. Zaleca się spożywać 3-4 porcje warzyw i 2-4 owoców to zaspokoi zapotrzebowanie naszego organizmu we wspomniane powyżej witaminy. Picie 1,5 – 2 litrów wody mineralnej niegazowanej dziennie, świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych, przyspieszy przemianę materii, oczyści organizm i uzupełni niedobory składników mineralnych.
Koniecznie wyeliminować należy żywności wysoko przetworzoną opartą na wysokim indeksie glikemicznym, zwracać uwagę na konserwanty, sztuczne barwniki zawarte w produktach. Słodycze najlepiej zastąpić zdrowymi przekąskami np. jogurtami, sałakami owocowymi z dodatkiem orzechów czy bakalii. Dodatkowo w okresie planowania ciąży warto zrezygnować ze wszelkich używek – alkohol, papierosy oraz ograniczyć spożycie mocnej kawy, napoje typu cola i inne energetyzujące.
Pozdrawiam Violetta Gawenda
Dietetyk CM Angelius Provita