W leczeniu niepłodności terapia hormonalna jest jedną z trzech głównych metod stosowanych u par, którym nie udało się począć dziecka naturalnie. W dzisiejszym wpisie przybliżamy tematykę leczenia hormonalnego. Dowiesz się z niego m.in. w jakich przypadkach stosuje się leczenie hormonalne niepłodności oraz na czym ono polega.
W jakich sytuacjach zaleca się zastosowanie terapii hormonalnej w leczeniu niepłodności?
Nieprawidłowa praca gruczołów i organów produkujących hormony stanowi znaczący statystycznie powód problemów z zajściem w ciążę. Mówi się nawet, że u 25-30% pacjentów, zarówno kobiet i mężczyzn, niepłodność jest warunkowana zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku kobiet terapię hormonalną najczęściej stosuje się, gdy problemy z zajściem w ciążę są spowodowane zaburzeniami owulacji, które objawiają się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, niewydolnością ciałka żółtego, czy w skrajnym przypadku całkowitym brakiem jajeczkowania. Wskazaniem jest również zbyt niski lub wysoki poziom hormonów (nie tylko płciowych). Leczenie hormonalne może być stosowane również w przypadku niepłodności spowodowanej endometriozą, chorobami tarczycy.
Problemy z płodnością o podłożu endokrynologicznym dotyczą również mężczyzn, z czego nie wszyscy mają świadomość. Zaburzenia hormonalne mają wpływ na obniżenie parametrów nasienia – liczby plemników w ejakulacie i ich jakości. Terapia hormonalna jest stosowana również we wtórnej niewydolności hormonalnej jąder, niedoborze hormonu FSH, podwyższonym stężeniu prolaktyny we krwi oraz niewrażliwości na androgeny.
Na czym polega hormonalne leczenie niepłodności?
Celem prowadzenia terapii hormonalnej w przypadku niepłodności u kobiet jest spowodowanie prawidłowego wzrostu i dojrzewania pęcherzyków w jajniku poprzez wyrównanie poziomu hormonów płciowych w organizmie. W terapii hormonalnej celem chodzi o to, by wyregulować cykl miesiączkowy pacjentki, a tym samym zwiększyć jej szanse na naturalne zajście w ciąże. Stosuje się ją również w procedurze przygotowania pary do inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W trakcie stymulacji owulacji pacjentka przez kilka miesięcy przyjmuje leki, w postaci tabletek lub zastrzyków, zawierające określone hormony, które regulują zgodnie z diagnozą – pracę jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej, podwzgórza. Leki, dawkowanie oraz czas terapii dobierane na podstawie wyników badań poziomu hormonów, czasu i dotychczasowych metod leczenia niepłodności.
W leczeniu hormonalnym niepłodności stosuje się szereg różnych leków, w zależności od celu samego leczenia np.: gonadotropiny, bromokryptyn, antyestrogeny, progestageny czy glikokortykoidy.