Inseminacja domaciczna to jedna z metod leczenia niepłodności i wspomagania rozrodu. Jest ona stosowana u par na całym świecie już od wielu lat. Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia niepłodności u par z jej zastosowaniem są wyniki szczegółowej diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciąże. Na naszym blogu dowiedzą się Państwo, jakie są dokładnie wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności u pacjentów oraz na czym polega sam zabieg.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia inseminacji domacicznej?
Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu inseminacji domacicznej u par z problemem z zajścia w ciążę, związane jest ze zdiagnozowaniem u nich problemów z pokonaniem i przebyciem przez plemniki śluzu w kanale szyjki macicy , słabszą ruchliwością plemników. Próby inseminacji domacicznej przeprowadza się również w sytuacjach, gdy z jakiegoś powodu pary nie chcą lub nie mają możliwości przeprowadzenia sztucznego zapłodnienia metodą in vitro.
U mężczyzn wskazania do inseminacji związane są przede wszystkim z nieprawidłowymi parametrami nasienia, a dokładniej ze zbyt małą ilością i ruchliwością plemników, brakiem upłynnienia nasienia lub zaburzeniami ejakulacji, np. przy ejakulacji wstecznej. U kobiet z kolei przyczyną potrzeby wykonania inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności może być przede wszystkim obecność w śluzie przeciwciał przeciwplemnikowych. Oprócz tego próby inseminacji domacicznej mogę być również podejmowane u par, u których nie udało się do końca rozpoznać dokładnych przyczyn problemów z zajściem w ciążę.
Na czym polega inseminacja domaciczna?
Zabieg inseminacji domacicznej polega na wprowadzeniu przy użyciu specjalnego cewnika bezpośrednio do macicy pacjentki odpowiednio wcześniej przygotowanego nasienia partnera lub nasienia anonimowego dawcy. Przed wykonaniem takiego zabiegu oczywiście konieczne jest również indywidualne przygotowanie do tego pacjentki. Taka stymulacja hormonalna ma na celu oczywiście zwiększenie szansy zajścia w ciążę.
Decyzję o terminie wykonania inseminacji domacicznej podejmuje lekarz prowadzący po potwierdzeniu poprzez wykonanie badań hormonalnych oraz badania ultrasonograficznego dojrzałości pęcherzyków. Partner oddaje nasienie w dniu wykonywania zabiegu. Następnie jest ono poddawane specjalnej obróbce, która polega na poddawaniu go procesowi płukania i odwirowywania w celu uzyskania frakcji plemników o najlepszym, czyli najwyższym potencjale zapładniającym. Cała procedura przygotowania nasienia trwa przez około 2 godziny. Zabieg inseminacji domacicznej wykonywany jest w trakcie zwykłej wizyty. Zazwyczaj jest całkowicie bezbolesny, po jego wykonaniu pacjentka nie powinna mieć żadnych problemów , czasami tylko może się pojawić tuż po zabiegu delikatne plamienie.
Jeżeli u partnera nie stwierdzono obecności plemników w nasieniu lub jeżeli prowadzone leczenie przyczyn niepłodności nie przyniosło oczekiwanych efektów, istnieje również możliwość skorzystania przy inseminacji domacicznej z nasienia anonimowego dawcy. W bankach nasienia dawcami są wyłącznie młodzi mężczyźni, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat, i są przebadani pod kątem potencjalnego nosicielstwa chorób genetycznych, chorób psychicznych oraz chorób zakaźnych.
Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?
Skuteczność inseminacji domacicznej jest stosunkowo niska, ale trzeba pamiętać o tym, że żadna metoda leczenia niepłodności nie daje zbyt dużej skuteczności podczas jednej próby i zazwyczaj, żeby doprowadzić do zajścia w ciążę, trzeba je kilkukrotnie powtarzać. Według statystyk skuteczność inseminacji domacicznej z nasieniem partnera wynosi około 10%-15% natomiast z nasieniem dawcy około 12%-15%
Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Juraszek
Ginekolog, ekspert leczenia niepłodności Centrum Leczenia Niepłodności Angelius