Z wielką przyjemnością chcemy przedstawić naszego specjalistę diabetologa – Panią dr n.med. Mariolę Minkina-Pędras. Wspominaliśmy już o dr n.med. Marioli Minkina-Pędras na naszym fanpage na facebooku.
Zapraszamy do lektury naszego krótkiego wywiadu, który przeprowadziła Położna z CM Angelius Provita mgr Nina Stanulczyk.
Nina Stanulczyk: Pani dr, jaka jest częstość występowania cukrzycy ciążowej?
Mariola Minkina-Pędras: Częstość występowania cukrzycy ciążowej, czyli najczęstszego zaburzenia metabolicznego szacuje się od kilku do nawet 16% ( wg różnych danych).
Nina Stanulczyk: Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej w ciąży?
Mariola Minkina-Pędras: Podwyższone stężenia cukru we krwi mogą wiązać się z poronieniami, wadami rozwojowymi u płodu i powodują powikłania położnicze. Mogą zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych u potomstwa oraz ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u matki. Tym bardziej że u kobiet w ciąży w początkowym okresie rozwoju zaburzeń gospodarki węglowodanowej nie ma objawów klinicznych choroby.
Nina Stanulczyk: Czyli jedynym badaniem pozwalającym wykryć zaburzenia gospodarki węglowodanowej jest pomiar cukru we krwi?
Mariola Minkina-Pędras: Tak. To proste badanie wykonane jak najwcześniej u kobiet ciężarnych pozwoli wykryć cukrzycę ciążową. U pacjentek z grupy ryzyka wystąpienia podwyższonych stężeń cukru we krwi należy już na początku ciąży wykonać test doustnego obciążenia glukozą.
Nina Stanulczyk: Czyli istnieje grupa pacjentek w ciąży, która może mieć znacznie zwiększone ryzyko hiperglikemii? Które ciężarne mogą należeć do tej grupy?
Mariola Minkina-Pędras: Czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej to;
- ciąża po 35 r.ż.,
- nadwaga lub otyłość przed ciążą lub w ciąży,
- rodzinny wywiad w kierunku cukrzycy typu 2 (np. u jednego rodzica ciężarnej),
- wielorództwo,
- urodzenie dziecka z wadą rozwojową lub zgon wewnątrzmaciczny, urodzenie dziecka z masą powyżej 4 kg,
- niski wzrost u matki,
- wykryta w poprzedniej ciąży cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- zespół policystycznych jajników.
Nina Stanulczyk: Czyli jeżeli mamy jedno lub więcej z wyżej wymienionych obciążeń należy od razu zrobić tzw. krzywą cukrową?
Mariola Minkina-Pędras: Tak i skontaktować się z lekarzem. Według kryteriów PTD cukrzycę ciążową rozpoznajemy już gdy glikemia na czczo ≥ 92 mg/dl, a 2 godz. po obciążeniu≥153 mg/dl
Nina Stanulczyk: I co dalej…..? Czy zaburzenia związane z podwyższonym cukrem we krwi możemy leczyć?
Mariola Minkina-Pędras: Oczywiście i najlepiej jak najwcześniej. W większości przypadków wystarczy właściwa dieta i modyfikacja stylu życia. Jeżeli to nie wystarcza sięgamy po leczenie insuliną ale to zdarza się znacznie rzadziej.
Nina Stanulczyk: Dziękuję bardzo za ciekawą rozmowę!
Mariola Minkina-Pędras: Dziękuję za rozmowę i Pamiętajmy, że prosty pomiar cukru może zapewnić nam spokój i zdrowe potomstwo, a właściwa zbilansowana dieta w okresie ciąży pozwoli znacznie zredukować ryzyko rozwoju zaburzeń węglowodanowych i zapewni prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży.