Przyczyny niepłodności

Zaburzenia w rozwoju komórki jajowej i plemnika

Dla większości par pragnienie dziecka spełnia się w sposób naturalny. Jednak około 15–20% par pozostaje bezdzietnych mimo woli. Przyczyną niepłodności może być brak oocytów (tzn. komórek, z których powstają gamety żeńskie) lub niewystarczająca liczba plemników dobrej jakości. Jednakże coraz większa liczba przypadków niepłodności wynika również z niezdrowego trybu życia.

Przyczyny niepłodności – problemy z komórkami jajowymi

Sytuacja, w której żaden oocyt nie dojrzewa prawidłowo, jest głównie spowodowana przez nieprawidłowe działanie układu hormonalnego oraz gruczołów dokrewnych (podwzgórza, przysadki mózgowej, jajników itp.). Podstawowe zaburzenia endokrynologiczne należy określić wykonując analizę hormonów i ewentualnie odpowiednio je leczyć.

Więcej informacji o objawach niepłodności kobiet.

Przyczyny niepłodności – problemy z nasieniem

Obecność plemników jest oceniana przez badanie mikroskopowe próbki nasienia. Wiele milionów ruchliwych plemników jest niezbędnych dla skutecznego zapłodnienia komórki jajowej. Jednak tylko kilka z nich rzeczywiście dociera do jajowodu. W jajowodzie komórka jajowa musi być otoczona przez kilkaset plemników by doszło do zapłodnienia. Zbyt mało ruchliwych plemników może nie doprowadzić do zapłodnienia i być przyczyną niepłodności.

Więcej informacji o objawach niepłodności mężczyzn.

Rzadko zdarza się, że nieprawidłowości nasienia są spowodowane tylko niedoborem hormonów. Zdecydowanie częściej powodują je wady w jądrach u mężczyzn, które są trudniejsze do leczenia (w porównaniu do problemów z procesem dojrzewania jajnika u kobiet).

Problemy z połączeniem komórki jajowej i plemnika

Pomimo tego, że stan komórek jajowych i plemników jest bez zarzutu, nadal istnieje wiele czynników, które mogą hamować połączenie komórki jajowej i plemnika (zapłodnienie).

Trudności z zapłodnieniem

Niedrożność jajowodów również uniemożliwia fuzję gamet w większości przypadków. Obejmują one zrosty w jajowodach w wyniku infekcji, zrosty między rurami i jajników, brak rur w wyniku poprzednich operacji, a także niedrożności jajowodów po sterylizacji. W bardzo rzadkich przypadkach procesy immunologiczne w macicy (szyjka macicy) mogą wpłynąć na ruchliwość plemników.

Problemy występujące po zapłodnieniu

Zarodek może umrzeć przed implantacją (lub zagnieżdżeniem) zarówno ze względu na odziedziczone lub nabyte niedobory rozwojowe. Ponadto implantacja może się nie powieść, ponieważ wyściółka macicy nie jest odpowiednio przygotowana. W niektórych przypadkach system odpornościowy matki może określić embrion jako egzogenne białka i ją odrzucić. Niewyjaśniona niepłodność jest również określana jako idiopatyczna niepłodność. W takich przypadkach ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z psychosomatycznych elementów, problemy emocjonalne mogą mieć istotny wpływ na organizm człowieka. Dlatego też psychologiczne aspekty powinny być oceniane w celu podjęcia niezbędnych kroków oraz w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz