Leczenie niepłodności

Informacje podstawowe w leczeniu niepłodności

Szacuje się, że problem z poczęciem dziecka ma na świecie ok 15–25% par, statystycznie co piąte małżeństwo. Problem z płodnością stwierdza się kiedy nie dochodzi do poczęcia dziecka po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Po konsultacji lekarskiej i wykonaniu szeregu badań decyzja co do dalszego leczenia będzie związana z rozpoznaniem przyczyny (diagnostyka niepłodności). Problem może mieć dwa oblicza:

Niepłodność

Niepłodność to niemożność poczęcia dziecka w wyniku naturalnego zbliżenia płciowego bez stosowania antykoncepcji.

Bezpłodność

Bezpłodność to trwałe i nieodwracalne zmiany w organizmie prowadzące do niemożności posiadania potomstwa.

Zastosowanie poszczególnych metod leczenia niepłodności różni się w zależności od informacji uzyskanych w fazie diagnostycznej.

Czynniki determinujące decyzję dotyczącą wdrożenia leczenia niepłodności

  • wiek kobiety,
  • wyniki badania nasienia,
  • wyniki profilu hormonalnego i badania USG,
  • czas starań o ciążę,
  • wyniki pozostałych badań dodatkowych.

Lekarz w oparciu o dostępne dane zaproponuje jego zdaniem najbardziej skuteczne postępowanie. Należy pamiętać, że żadna z technik leczenia niepłodności nie cechuje się 100% skutecznością. Jeżeli nie udaje się osiągnąć celu za pomocą jednej z technik stosuje się z reguły kolejną technikę w kolejności: stymulacja jajeczkowania, inseminacja, leczenie IVF in vitro oraz leczenie IVF + IMSI.

Sposoby leczenia niepłodności

Konsultacja wstępna w leczeniu niepłodności zwykle koncentruje się na podstawowych badaniach i próbie określenia przyczyny kłopotów z zajściem w ciążę oraz strategii postępowania leczniczego. Lekarz przeprowadzi leczenie niepłodności, które pozwoli jak najszybciej uzyskać ciążę przy zachowaniu bezpieczeństwa leczenia i przy jak najmniejszym obciążeniu ryzykiem medycznym, stresem i kosztami.

Sposoby leczenia niepłodności

  • stymulacja jajeczkowania – owulacja hormonalna,
  • inseminacja domaciczna,
  • in vitro – IVF/IMSI i inne zaawansowane techniki rozrodu
    wspomaganego medycznie.

Stymulacja jajeczkowania – owulacja hormonalna

Meotda ta polega na podawaniu specjalnych leków pobudzających rozwój pęcherzyków jajnikowych. Zwiększa to szansę na prawidłową owulację. Więcej informacji na temat tej metody: stymulacja owulacji.

Inseminacja domaciczna

Inseminacja polega na wstrzyknięciu specjalnie przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Wykonuje się ją z użyciem specjalnego, miękkiego cewnika. Więcej informacji na temat tej metody: inseminacje.

In vitro - IVF/IMSI

Leczenie IVF (in vitro) polega na uzyskaniu komórek jajowych od kobiety i nasienia od mężczyzny, a następnie połączenia jajeczek z plemnikami w laboratorium oraz przeniesienie uzyskanych w ten sposób zarodków do macicy kobiety. Więcej informacji na temat tej metody: in vitro.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz