Diagnostyka niepłodności

Kiedy rozpocząć leczenie niepłodności?

NiepłodnośćZgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli po 1. roku regularnego współżycia bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych nie doszło do uzyskania ciąży, należy zasięgnąć porady specjalisty. W niektórych sytuacjach uzasadnione jest jednak wcześniejsze rozpoczęcie diagnostyki i leczenia niepłodności.

Przeprowadzenie badań oraz konsultacji przed upływem roku należy rozważyć w przypadku obecności dolegliwości ze strony układu rozrodczego, zarówno kobiety jak i mężczyzny, a także w sytuacji chorób lub operacji tego układu majacych miejsce w przeszłości.

Definicja niepłodności

Niepłodność to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością około 3-4 stosunków tygodniowo bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem ten dotyczy nawet 10-15% par w wieku reprodukcyjnym. Za 35% przypadków niepłodności odpowiada kobieta i tyle samo mężczyzna, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% nie da się określić jednoznacznej przyczyny (niepłodność idiopatyczna).

Wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności:

 • sterilitas, trwałą niemożność zajścia w ciążę,
 • infertilitas, niemożność donoszenia ciąży.

Od czego zacząć leczenie niepłodności?

W celu zdiagnozowania problemu niepłodności należy przeprowadzić wywiad lekarski oraz niezbędne badania w zakresie niepłodności. Do najczęstszych badań możemy zaliczyć badanie nasienia (spermy) oraz badania w kierunku chlamydii.

W ramach przyjętych procedur medycznych w naszej Klinice Leczenie Niepłodności Angelius Provita zalecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych i zabiegów ginekologicznych w zakresie diagnostyki w kierunku leczenia niepłodności:

Podstawowe badania laboratoryjne w zakresie diagnostyki w kierunku leczenia niepłodności:

 • spermiogram (badanie nasienia),
 • chlamydia trachomatis metodą PCR,
 • badania hormonalne LH i FSH, Estradiol
 • ocena rezerwy jajnikowej AMH.

Badania uzupełniajace w zakresie diagnostyki w kierunku leczenia niepłodności:

 • kariotyp.

Zabiegi ginekologiczne w zakresie diagnostyki w kierunku leczenia niepłodności:

 • sonohisterosalpingografia (sono-HSG),
 • histeroskopia diagnostyczna i operacyjna,
 • laparoskopia.

Diagnostyka leczenia niepłodności w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Podpisując umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie opieki szpitalnej uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia bezpłatnych zabiegów i operacji w zakresie diagnostyki leczenia niepłodności.

Zabiegi wykonywane w ramach umowy z NFZ:

 • histeroskopia operacyjna,
 • laparoskopia,
 • zabiegi z zakresu urologii.

Podpisanie kontraktu umożliwiło nam w znacznym stopniu zredukowanie kosztów leczenia niepłodności, które mogą sięgać kwoty w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Umowa z NFZ pomaga nam łączyć standard opieki w prywatnym szpitalu z bezpłatną opieką zdrowotną jaką oferuje państwowa służba zdrowia.

Rekomendacje krajowe SPiN i PTMR

Angelius Provita działa w oparciu o krajowe rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności. Do najważniejszych rekomendacji należy stanowisko Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu oraz Sekcji Płodności i Niepłodności.

Pełny tekst rekomendacji: pobierz

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz